اخبار

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

ماموریت‌گرایی و همکاری با نهادها و سازمان‌ها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است

ماموریت‌گرایی و همکاری با نهادها و سازمان‌ها در حوزه صنعت از وظایف مهم دفاتر ارتباط با صنعت است
دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در یازدهمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور با صنایع و دستگاه‌های اجرایی که امروز (چهارشنبه) در محل سالن شهدای جهاد علمی به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به قدمت تشکیل دفاتر ارتباط با صنعت به ماموریت‌گرایی و همکاری با نهادها و سازمان‌ها در حوزه صنعت، به عنوان وظیفه مهم این دفاتر تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، دکتر رحیمی در این نشست اظهار داشت: بیش از ۲۵ سال است که دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تاسیس شده و اولین نهادی که برای پیوند دانشگاه و صنعت تاسیس شد؛ دفاتر ارتباط جامعه با صنعت بود که به موازات این دفاتر در صنعت هم دفاتر ارتباط با دانشگاه شکل گرفت.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اشاره به اهمیت ارتباط دانشگاه با صنعت به سخن مقام معظم رهبری در جوابیه نامه وزیر علوم اشاره کرد و افزود: در نامه‌ای که دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص گزارش اقدامات انجام شده درخصوص فعالیت‌های مرتبط با جامعه و صنعت برای مقام معظم رهبری فرستادند مقام معظم رهبری مرقوم فرمودند که «از وزیر محترم علوم تشکر شود. مسئله ارتباط دانشگاه با صنعت بسیار مهم است، آنچه انجام گرفته است کارهای آغازین این حرکت بزرگ است و این کارها را با قوت ادامه دهید.»

دکتر رحیمی در ادامه افزود: با توجه به پاسخ مقام معظم رهبری باید با گام‌های استوار و ساختار محکم این ماموریت مهم و دائمی را جلو ببریم لذا من از دکتر سیف مدیرکل دفتر ارتباط جامعه با صنعت وزارت علوم و دکتر هادوی رئیس مرکز ساخت داخل، ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهش می‌کنم برای سال جهش تولید برنامه‌ها و قدم‌های ویژه‌ای را طرح‌ریزی کنند.

وی خاطرنشان کرد: پایش و ارزشیابی قراردادهایی که میان صنعت با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها منعقد می‌شود بسیار مهم است؛ باید نقص‌ها برطرف شود و قراردادها نباید شخصی باشد.

به گفته معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، صنعت باید با دانشگاه وارد قرارداد شود و دانشگاه نیز باید متعهد شود که پاسخ صنعت را به شکل مطلوب دهد یعنی اصل مشتری‌مداری رعایت شود و دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها ملزم هستند تا رضایت کارفرما را که همان بخش صنعت است فراهم کنند و در این راستا صنعت هم باید آنچه درخواست می‌کند در مسیر ماموریت‌های دانشگاه باشد لذا تضمین پاسخ‌گویی مناسب دانشگاه روی دوش دفاتر ارتباط با صنعت است.

وی عنوان کرد: دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور همیشه به عنوان ارائه دهنده خدمات علمی و فناوری به صنایع باید در دل صنایع باشند و تعامل تنگاتنگ و مستمر ایجاد شود که در این راستا برنامه مفصلی در چهار سال گذشته از سوی سازمان برنامه و بودجه تهیه شده و آن همان برنامه آمایش ملی و استانی است که دانشگاه‌ها برای دسترسی به این سند می‌توانند به سایت سازمان برنامه و بودجه رجوع کنند و با بهره‌گیری از این سند برنامه‌ریزی‌های میان مدت ۵ ساله را به انجام رسانند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به نقش فرصت‌های مطالعاتی اشاره کرد و افزود: اجرای دوره‌های فرصت مطالعاتی سه ماهه یا شش ماهه در بخش صنعت به اساتید جوان کمک می‌کند تا تجارب خوبی در صنعت پیدا کنند و با هماهنگی‌هایی که با وزیر محترم و معاونت آموزشی خواهیم داشت سعی می‌کنیم این دوره‌ها گسترش پیدا کند.

وی در پایان با اشاره به ارتقای آزمایشگاه‌های تخصصی گفت: هر کالایی که بخواهد برچسب تضمین کیفیت کالا بگیرد باید از فیلتر آزمایشگاه‌های معتبر و مرجع عبور کند؛ در حالی که ما فعلاً با کمبود این آزمایشگاه‌ها روبرو هستیم و یکی از زمینه‌های ارتباط با صنعت در اختیار قراردادن آزمایشگاه‌های معتبر به بخش صنعت است چون داشتن و تجهیز آزمایشگاه برای بخش صنعت بسیار هزینه‌آور است و بهترین کار استفاده از آزمایشگاه‌های معتبر دانشگاه‌ها است. در سال آینده اعتبارات بخش پژوهشی بر اساس آنکه کدام یک از دانشگاه‌ها در این مسیر قدم برداشته‌اند توزیع خواهیم کرد.

۴ اَمرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۳۵
تعداد بازدید : ۹۷۰