اخبار

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و دبیرکل شورای عالی عتف:

فناوری‌هایی اهمیت دارد که وجه علمی قوی داشته باشد

فناوری‌هایی اهمیت دارد که وجه علمی قوی داشته باشد
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرکل شورای عالی عتف گفت: فناوری‌ها دو وجه دارد یک وجه علمی و وجه دیگر معطوف به بازار فناوری‌هایی دارای اهمیت بالاست که وجه علمی قوی داشته باشد. پارک‌های علم و فناوری باید نهادهایی باشند که دائماً در حال داد و ستد علم و فناوری با دانشگاه‌ها باشند.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، دکتر غلامحسین رحیمی در نشست هیئت مدیره انجمن علمی پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایران که با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار شد، گفت: قطب‌های علمی را باید به قطب‌های علم و فناوری تبدیل کنیم و مراکز نوآوری و خلاقیت را به گونه‌ای شکل دهیم که با توسعه فناوری مرتبط شوند. علم و فناوری در هم تنیده است. وجهی از فناوری به علم اتکا دارد. اگر به صنایع بزرگ در شهرک‌ها نگاه کنیم با اینکه کار علمی و فناورانه کم نمی‌کنند، اما دغدغه توسعه علمی یا علمی که باعث توسعه فناوری شوند را اصلاً ندارند. بنابراین در هر سیستمی که طراحی می‌شود باید این پیوند را با هم داشته باشند.

وی تأکید کرد: هر چه می‌توانیم باید حوزه ستادی را کوچک‌تر کنیم. آنچه را که می‌توان به نهادهای وابسته به وزارت علوم واگذار کنیم نباید در ستاد وزارت انجام بدهیم. اصل کار ما نظارت، کنترل، ارزیابی و تهیه گزارش‌های ملی است. نباید در هیچ کار اجرایی ورود پیدا کنیم.

دکتر رحیمی درباره پیوستگی حوزه پژوهش و فناوری گفت: حوزه پژوهش و فناوری باید یک حوزه پیوسته باشد. باید یک مسئول داشته باشد که اصل کارش سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی، پایش، نظارت و کنترل باشد.. این مسئله اساسی ماست. باید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی را در حوزه مدیریت پارک‌ها محور کنیم. اصلاً این پارک‌های موجود منشاشان سازمان پژوهش‌ها است. خیلی از کارهایی که در حوزه ستادی انجام می‌شود را می‌توانیم به سازمان پژوهش‌ها واگذار کنیم بدون اینکه یک نفر نیرو اضافه شود. هم یک سازمان مستقل است و هم یک سازمان کشوری و شناخته شده که ماهیت کار آن با این موضوع مانوس است.

۲۲ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۳۳
تعداد بازدید : ۵۶۱