اخبار

در گفتگو با دکتر ساره شفیعی، رئیس روابط عمومی پژوهشگاه نیرو تشریح شد:

اهداف و برنامه های وزارت نیرو در نمایشگاه تستا تشریح شد

اهداف و برنامه های وزارت نیرو در نمایشگاه تستا تشریح شد

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، دکتر شفیعی از حضور گسترده مجموعه وزارت نیرو در نمایشگاه تستا خبر داد و گفت: در این نمایشگاه نیازهای پژوهشی و فناوری شرکت های زیرمجموعه و تابعه وزارت نیرو از جمله ( پژوهشگاه نیرو، شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ( توانیر)، شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)، شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب، شرکت مادر تخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) و موسسه تحقیقات آب)، همچنین برخی از محصولات فناورانه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه آب و برق در نمایشگاه ارائه خواهد شد.  

وی درباره اهمیت برگزاری نمایشگاه های تقاضا محور از جمله تستا برای مخاطبان گفت: امروزه بسیاری از کشورهای توسعه¬یافته با تکیه بر دانش، فناوری و نوآوری به کشورهایی ثروتمند و صنعتی تبدیل شده اند. بنابراین توسعه اقتصاد کشور به ویژه اقتصاد دانش محور، در گرو توسعه زیست بوم نوآوری و ایجاد زیرساخت¬های مناسب برای تجاری¬سازی نتایج تحقیقات و انتقال فناوری ها است. زمانی که از این فناوری ها حمایت شود، می‌توانند مبنای ایجاد یک کسب و کار جدید شوند و با مدیریت سرمایه و هدایت آنها در راستای تجاری سازی، می‌توان شاهد پربار شدن هرچه بیشتر فضای کسب و کار بود.

با توجه به اینکه انجام تحقیقات محض به تنهایی و عدم استفاده از نتایج تحقیقات موجب هدر رفت انرژی و سرمایه ملی می گردد، ایجاد ساختاری مناسب و بستری قانونمند برای اتصال عرضه و تقاضای فناوری و جذب سرمایه گذاران و صنعتگران در تولید فناوری های مورد نیاز کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است. در  حال حاضر در کشور نیز شاهد تولید فناوری‌های متعددی هستیم که علی¬رغم عرضه به بازار، به دلیل عدم تناسب آنها با نیاز صنعت در اقتصاد کشور تاثیر چشمگیری نداشته اند.

برگزاری نمایشگاه های تقاضا محور می تواند بسترهای لازم برای شناسایی نیازهای پژوهشی و فناوری و برقراری ارتباط سازنده میان پژوهشگران، صنعتگران و فناوران ایجاد نماید و نقش موثری در اتصال عرضه و تقاضای فناوری داشته باشد. 

دکتر شفیعی در خصوص نقش این گونه نمایشگاه ها در حل مسائل کشور و ایجاد پیوند میان صنعت و دانشگاه گفت: در عصر حاضر که تحقیق و توسعه نقش قابل توجهی در تولید محصولات و خدمات و در نتیجه توسعه اقتصادی کشورها دارد، انجام تحقیقات محض به تنهایی و عدم استفاده از نتایج تحقیقات موجب هدر رفت انرژی و سرمایه ملی می گردد. تجاری سازی نتایج تحقیقات، فعالیتی اجتناب ناپذیر در راستای جبران هزینه های تحقیق و توسعه است که می¬تواند علاوه بر فراهم نمودن امکان سرمایه گذاری بهتر، به توسعه یافتگی کشور و رقابت پذیر شدن آن کمک کند.

با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های تبدیل دانش به ثروت و توسعه اقتصادی، همکاری دانشگاه و صنعت است، توسعه تعاملات و فعالیت¬های مشترک میان این دو نهاد منجر به افزایش شناخت دانشگاه از نیازهای صنعت و تعریف پژوهش های کاربردی و بنیادی خواهد شد. علاوه بر این کیفیت وتناسب دوره های آموزشی در دانشگاه با نیازهای صنعت و به تبع آن قابلیت های علمی و عملی دانشجویان، افزایش یافته و بسترهای نوآوری، انتقال دانش، توسعه فناوری و اقتصادی را فراهم می سازد. برگزاری این نمایشگاه با هدف ایجاد فضای تعامل بیشتر بین فعالان عرصه علم و فناوری و صاحبان تکنولوژی در زیست بوم نوآوری از طریق اعلام نیازهای پژوهشی و فناوری می تواند در استحکام پیوند میان صنعت و دانشگاه به ویژه فراهم نمودن فرصت های سرمایه گذاری و نیازمندی های فناوری دستگاه¬های اجرایی نقش مهمی ایفا نماید. 

وی در مورد اثربخشی ارائه نیازمندی های پژوهش و فناوری از سوی صنعت در هدایت پژوهش¬های دانشگاهی به سمت اهداف پیش بینی شده افزود: ارائه نیازمندی های پژوهشی و فناوری از سوی صنعت موجب می گردد که پژوهش های دانشگاهی در راستای نیاز صنعت و با هدف تجاری سازی آن تعریف شوند و بتوان از نتایج کاربردی آن در توسعه فناوری و نیازهای صنعت استفاده نمود. در واقع با وارد کردن پژوهش های دانشگاهی انجام شده بر اساس نیاز صنعت، به عرصه تجارت محصولات و خدمات فناوری و تشکیل شرکتهای دانشگاهی و تعریف برنامه های آموزشی صنعت محور می توان  به توسعه خودکفایی و افزایش توان ساخت داخل کمک شایانی نمود. 

دکتر شفیعی در ادامه گفت: با توجه به اینکه مسئولیت برگزاری نمایشگاه در سطح وزارتخانه (در حوزه آب و برق) در سال جاری به پژوهشگاه نیرو واگذار شده است، در این نمایشگاه نیازهای پژوهشی و فناوری شرکت های زیرمجموعه و تابعه وزارت نیرو از جمله ( پژوهشگاه نیرو، شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ( توانیر)، شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب)، شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی، شرکت مادر تخصصی مدیریت منابع آب، شرکت مادر تخصصی مهندسی آب و فاضلاب کشور، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) و موسسه تحقیقات آب)، همچنین برخی از محصولات فناورانه شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه آب و برق در نمایشگاه ارائه خواهد شد.

۲۱ آذر ۱۴۰۰ ۱۰:۴۱
تعداد بازدید : ۴۶۲