اخبار

وزیر علوم در پیام تبریک نوروزی؛

دانشگاهیان عزم خود را برای تحقق تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین جزم کنند

دانشگاهیان عزم خود را برای تحقق تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین جزم کنند
وزیر علوم تحقیقات و فناوری با صدور پیامی، ضمن تبریک حلول سال نو گفت: دانشگاهیان عزم خود را برای تحقق شعار سال، تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین جزم کنند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم متن پیام تبریک نوروزی دکتر زلفی‌گل به شرح زیر است؛

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال

پرده بگردان و بزن ساز نو

هین که رسید از فلک آواز نو

بهار، تجلی زایش برکات و نمایش نعمات خداوندی است و نوروز، نماد نو شدن و تجدید جوانیِ جهان کهن است. حلول سال نو و عید سعید باستانی را به محضر مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران، خدمتگزاران صدیق نظام جمهوری اسلامی و به ویژه به جامعه بزرگ دانشگاهی، اساتید فرهیخته، محققان و پژوهشگران و دانشجویان عزیز صمیمانه تبریک می‌گویم و امیدوارم در سال پیش رو که طلیعه آن با بهار قرآن و ماه مبارک رمضان قرین است، شاهد ارائه‌ی دستاوردهای مهم و ارزشمند در عرصه‌ی علم و فناوری توأم با رشد اخلاقی و غنای ارزش‌های فرهنگی و انسانی باشیم. آرزو دارم به برکت بهار، وجود همگان شکوفه‌باران باد.

سال ۱۴۰۰ را در حالی پشت سرگذاشتیم که بیماری کرونا همچون سال قبل از آن، جامعه دانشگاهی را با محدودیت‌هایی مواجه کرد و شوربختانه، چراغ عمر یارانی از اعضای هیات علمی، محققان، پژوهشگران، دانشجویان عزیز و کارکنان گرانمایه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری به دلیل این بیماری منحوس همه‌گیر جهانی، به خاموشی گرائید و سرمایه‌های عظیمی از آموزش عالی را از دست دادیم. ضمن عرض تسلیت مجدد به جامعه علمی، آرزوی صبر و سلامتی برای خانواده‌های این عزیزان دارم.

دانشمندان و پژوهشگران پرتلاش کشورمان در سال ۱۴۰۰ دلسوزانه در کنار جامعه‌ی پزشکی و عموم مردم بودند و با تلاش‌های شبانه‌روزی خود در شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک‌های علم و فناوری با تولید ماسک، مواد ضدعفونی و انواع تجهیزات مقابله با کرونا سعی کردند سهمی در پیشگیری از شیوع هر چه بیشتر این بیماری داشته باشند و پشتیبانی قابل اطمینان و اتکا برای مدیران کشور در بی‌نیازی از واردات محصولات باشند.

یکی از آثار زیان‌بار کرونا کاهش حضور دانشجویان در محیط‌های دانشگاهی بود که با کاهش موارد ابتلا در جامعه و افزایش واکسیناسیون عمومی، گام‌های جدی برای از سرگیری آموزش حضوری در دانشگاه‌‌‌ها از اول نیم‌سال دوم برداشته شد و ان‌شاءءله در سال جدید شاهد حضور جدی و کامل دانشجویان در دانشگاه‌ها خواهیم بود. در سال ۱۴۰۰ شاهد برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و تجلی آرای مردم ایران در انتخاب مسئولان خدمتگزار بودیم که در پی این رویداد مهم، آموزش عالی کشور نیز سکاندار جدیدی پیدا کرد تا ضمن تداوم فعالیت‌های مثبت گذشته و صیانت از جایگاه رفیع علمی ایران به عنوان شانزدهمین کشور دنیا و اولین کشور منطقه از نظر تولید علم، گام های جدیدی برای ارتقای علم و فناوری کشور بردارد.

تأسیس معاونت فناوری و نوآوری به عنوان نخستین اقدام مهم وزارت علوم در دولت سیزدهم نشان از این دارد که مسئولان آموزش عالی در دوره کنونی به پیشرفت‌های موجود علمی کشور بسنده نکرده و تحول و نوآوری در استفاده از ظرفیت‌های علمی کشور را دنبال می‌کنند. همان‌گونه که در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف عرض کرده‌ام، تاکید می‌کنم برنامه وزارت علوم در دوره جدید کاربردی کردن پژوهش‌های دانشگاهی و حل مسائل جامعه به دست محققان توانمند کشور است که در همین مسیر سامانه نیازها و ایده‌ها به نام نان طراحی شد و ان‌شاءلله در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ رونمایی می‌شود.

امیدوارم به غنیمت بهار و به تکرار آوای یا مقلب‌القلوب و الابصار، معمار امیدها و نویدها باشیم. ایمان دارم که روزی؛ نوروز است که در آن دانایی و مانایی رقم خورده باشد. در طلیعه سال نو با آرزوی شادمانی همراهان و ستایش رفتگان، به آیین باستان بر سفره‌ی هفت‌سین می‌نشینیم و حلول سال جدید را به زمزمه‌ی یا محول الحول و الاحوال جشن می‌گیریم.

دعا می‌کنم بهار در راه، بهار بودن‌ها و بنیان دانستن‌ها باشد. در پایان مجدداً برای همه تلاشگران عرصه علم و فناوری، عمر با عزت و برکت همراه با سلامتی و توفیقات روزافزون مسألت می‌نمایم و از همه دانشگاهیان درخواست دارم عزم خود را برای تحقق شعار سال که مقام معظم رهبری آن را تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین نام نهادند، جزم کنند و در این راه از هیچ کوششی دریغ نکنند.

محمدعلی زلفی‌گل

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

۱ فروردین ۱۴۰۱ ۱۵:۰۹
تعداد بازدید : ۳۸۱