اخبار

معاون پژوهشی وزارت علوم اعلام کرد:

رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری

رشد تولیدات علمی ایران در سه ماهه نخست سال میلادی جاری
معاون پژوهشی وزار و دبیرکل شورای عالی عتف اعلام کرد: در ۳ ماهه نخست سال ۲۰۲۱ تعداد ۱۹ هزار و ۹۶۱ سند علمی از سوی محققان ایرانی منتشر شده بود که این میزان در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ به ۲۰ هزار و ۷۵۷ سند علمی افزایش یافت.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم دکتر پیمان صالحی در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که با هدف بررسی راهکارهای تحقق شعار امسال و از سرگیری آموزش حضوری با حضور وزیر علوم برگزار شد، گفت: این میزان از رشد علمی بسیار امیدآفرین است ولی باید حمایت‌های لازم از دانشگاه‌ها صورت گیرد تا این رشد با سرعت ادامه یابد و جمهوری اسلامی ایران جایگاه خود را از لحاظ علم و فناوری بهبود ببخشد.

دکتر صالحی با اشاره به افزایش تخصیص اعتبارات دانشگاه‌ها که در انتهای سال ۱۴۰۰ صورت گرفت، گفت: با استفاده از این اعتبار بسیاری از معوقات حوزه پژوهش و فناوری مانند جایزه مقالات علمی و قراردادهای پژوهشی و گرنت‌هایی که به تاخیر افتاده بود پرداخت شد و سهم انجمن‌ها و قطب‌های علمی نیز به زودی پرداخت می شود.

وی افزود: در روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ موفق شدیم مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان نیز برای تجهیز آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها به دانشگاه ها پرداخت کنیم که این مبلغ به تناسب ظرفیت و امکانات دانشگاه‌های مختلف این دانشگاه توزیع شد.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: دانشگاه‌ها برای استفاده از این اعتبار و تجهیز آزمایشگاه‌ها می توانند از امکاناتی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از طریق نمایشگاه دائمی ایران ساخت در اختیار دانشگاه قرار می دهد استفاده کنند و از تسهیلات مالی که معاونت علمی به دانشگاه‌ها برای خرید می‌دهد بهره مند شوند.

دبیرکل شورای عالی عتف افزود: از محل بودجه پژوهشی دستگاه های اجرایی که هر سه ماه یکبار در اختیار شورای عالی عتف گذاشته می‌شود مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان به صورت بلاتکلیف مانده بود که در آخرین روزهای اسفند ۱۴۰۰ به دانشگاه‌ها تخصیص یافته و دانشگاه‌ها باید به سرعت قراردادهای پژوهشی مورد نظر را با دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های مالک بودجه پژوهشی منعقد کنند.

دکتر صالحی گفت: برای رشد علمی، برنامه‌های مختلفی در این معاونت پیش‌بینی شده است که اعطای پایه‌های تشویقی برای اعضای هیئت علمی فعال در زمینه پژوهش های اثرگذار و پژوهش‌های بین‌المللی و سردبیران نشریات علمی پژوهشی که نشریه خودرا وارد نمایه بین المللی کنند؛ از جمله این اقدامات است و به زودی طرح های دیگری نیز اعلام خواهد شد.

۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۹۰۴