اخبار

بر اساس مصوبه جلسه 215 کمیسیون دائمی شورای عالی عتف،کمیسیون تخصصی آموزش تشکیل میگردد

بر اساس مصوبه جلسه 215 کمیسیون دائمی شورای عالی عتف،کمیسیون تخصصی آموزش تشکیل میگردد

دویست و پانزدهمین جلسه کمیسیون دائمی شورای عالی عتف برگزار و ضمن موافقت با شکل گیری کمیسیون تخصصی آموزش، عضویت دستگاه­های اجرایی کشور در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، در این جلسه در ابتدا گزارشی از توشیح مصوبات بیست و نهمین جلسه شورای عالی عتف توسط ریاست محترم جمهور و ابلاغ آن به اعضای محترم شورا و دستگاه­های اجرایی کشور ارائه شد. دکتر صالحی دبیرکل شورا با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات شورا با ریاست رئیس جمهور محترم،  به مجموعه هماهنگی های لازم جهت توشیح مصوبات شورا و ابلاغ آن در شهریور ماه اشاره کرد.  وی در ادامه به اقدامات انجام شده و اقدامات آتی در راستای اجرای هر یک از  مصوبات پرداخت. در این خصوص، اعضای حاضر در جلسه تاکید داشتند که مصوبات شورای عالی عتف بایستی به صورت کامل به بازیگران علم، پژوهش و فناوری کشور اطلاع‌رسانی و تا اجرای کامل آنها پیگیری شوند.

لازم به ذکر است بیست و نهمین جلسه شورا در تیر ماه سال جاری برگزار و موارد مهمی همچون اولویت‌های پژوهش و فناوری کشور بررسی و کلیات دو طرح‌ اجرایی بلندمدت سرمایه­ گذاری کلان ملی "هوشمندسازی آزمون‌های سازمان سنجش و آموزش کشور"و "ارتقاء کارآمدی سیاستگذاری جوانی جمعیت کشور"  تصویب شد. در این جلسه همچنین تدوین «راهکارهای تسهیل و رفع موانع اجرایی پژوهش و فناوری در کشور» تعیین "سکوی نظام ایده ­ها و نیازها (نان) به عنوان پنجره واحد نظام ملی علوم، تحقیقات و فناوری"، ارائه مشوقهای مالی به پژوهشگران برتر یک درصد بین ­المللی و یک درصد برتر ملی و تدوین "آیین ­نامه ساماندهی پژوهشگران مستقل کشور" به تصویب شورا رسید.

در دستور دوم کمیسیون دائمی، اعضای حاضر در جلسه به بررسی عضویت دستگاههای اجرای در کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی عتف پرداختند. پیش نویس این دستور در دبیرخانه شورا و با همکاری دبیران کمیسیون های تخصصی تهیه شده است که از اهداف آن می توان به 1- چابک­سازی کمیسیون‌های تخصصی شورا، 2- تقویت برخی از کمیسیون ها و3- بازآرایی عناوین برخی از کمیسیون ها اشاره کرد. در این دستور با عنایت به ماموریتها و وظایف شورای عالی عتف در حوزه آموزش و به درخواست برخی از دستگاههای اجرای کشور، راه ­اندازی کمیسیون تخصصی "آموزش" تصویب شد و همچنین دستگاههای مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه آزاد و وزارت آموزش و پرورش در ترکیب  برخی از کمیسیونهای تخصصی افزوده شد.

شایان ذکر است به استناد تبصره 1 ماده 3 آیین‌نامه کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری مصوب مورخ 23/07/97 شورای عالی عتف، در رابطه با عضویت دستگاه‌های اجرایی جدید در کمیسیون‌های تخصصی یا سلب عضویت آنها از کمیسیون‌های تخصصی، همچنین ادغام کمیسیون‌ها در یکدیگر و یا ایجاد کمیسیون‌های جدید، کمیسیون دائمی به نیابت از شورای عالی تصمیم‌گیری می‌نماید.

۲۶ شهریور ۱۴۰۲ ۱۱:۱۹
تعداد بازدید : ۱۷۲