اخبار

در نشست روسای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری؛

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و دانشگاه سه برابر شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد: قراردادهای صنعت و دانشگاه سه برابر شده است
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قراردادهای امضا شده بین دانشگاه و صنعت بر اساس آمار در سال‌های ۹۲ تا ۹۶، سه برابر شده، اما رقم این قراردادها تنها ۹۵۲ میلیارد تومان است که عدد پایینی به نظر می رسد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف به نقل از خبرگزاری مهر، رضا رحمانی دیروز دوشنبه 17 تیرماه در نشست هم اندیشی رؤسای دانشگاه‌ها با موضوع تحریم، با تاکید بر اینکه باید روی تولیدات داخلی ورود جدی تر داشته باشیم، گفت: در شرایط تحریم، راهکار نجات ما رونق تولید فناوری و صادرات است که امسال در محور فناوری، چهار برنامه در وزارت صنعت اجرایی شد.

وی با بیان اینکه اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال رونق تولید حول هفت محور مرتبط با دانشگاه هابرنامه ریزی شده است، افزود: این هفت محور با ۳۵ برنامه سیاستی برنامه ریزی شد که عبارتند از توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان با تغییر رویکرد از مونتاژ به نوآوری، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار، تأمین منابع مالی و توسعه سرمایه گذاری.

وزیر صنعت، معدن، تجارت با بیان اینکه دانشگاه، فناوری و پژوهش مثل هوایی است که تنفس می‌کنیم، اظهار کرد: دانشگاه در تمام فعالیت‌ها باید خود را نشان دهد. تمام این محورها الزاماً یک ساله نیستند، اما شروع همه آنها از امسال است.

رحمانی با اشاره به محور نخست با عنوان توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، اظهار کرد: ذیل این محور ۱۰ برنامه دیده شده است و امسال بیشتر از سایر محورها آن را مطرح کردیم. بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری که تاکید کردند صنعت نیازها را به دانشگاه اعلام کند، ما هم نیازها را روی میز آورده‌ایم.

وی تاکید کرد: محور توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل به حضور و نقش دانشگاهیان نیاز دارد. از اواخر سال قبل این حرکت با عنوان ساخت داخل شروع شد؛ مشکلات ساخت داخل با استفاده از توانمندی که شاه بیت آن دانشگاه است، حل می‌شود.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، بسیاری از اهداف ترسیم شده در نظام از خودکفایی تا قطع وابستگی ارزی، اقتصاد و اشتغال از این محور تأثیر می‌پذیرند.

رحمانی با اشاره به نمایشگاه قطعه سازی که روز گذشته در تبریز برگزار شد، گفت: در این نمایشگاه پارک‌های علم و فناوری هم حضور داشتند و بر اساس آماری که دریافت کردم، ۶۲ قرارداد بین پارک‌ها و صنعت منعقد شد. وی تاکید کرد: حتی اگر یک قطعه باقی مانده باشد، این نهضت را ادامه می‌دهیم و از توان علمی دانشگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به دانشگاه‌های طرف این قراردادها، اظهار کرد: پنج دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت و صنعتی اصفهان حضور فعال‌تری دارند؛ البته ظرفیت این دانشگاه‌ها بیشتر از این قراردادها است.

رحمانی تاکید کرد: همه این محورها نیاز به حضور دانش، فناوری و استارتاپ ها دارد و در وزارتخانه هم برنامه‌های سیاستی و ساختاری با اعتقاد تمام در حال انجام است.

وی با اشاره به طرح ملی تاپ، گفت: یکی از این چهار برنامه، طرح ملی تاپ با عنوان توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار است. در گذشته بارها گفته‌ایم که ارتباط دانشگاه با صنعت راضی کننده نیست؛ صنعتگران و دانشگاهیان در گذشته از این ارتباط رضایت نداشتند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امروزه بخشی از صنایع ما امکان رقابت ندارند، تاکید کرد: مشکلات برخی واحدهای صنعتی که زیر ظرفیت خود فعالیت می‌کنند، به روز نبودن محصولات فناوری آنها است.

رحمانی وظیفه اصلی طرح ملی تاپ را ارتباط بین دانشگاه و صنعت دانست و خاطرنشان کرد: امروز مهمترین وظیفه این طرح، تبدیل ارتباط صنعت و دانشگاه به یک ارتباط ارگانیک است که ذیل آن برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده است.

وی تاکید کرد: در این زمینه به یک پارادایم شیفت اساسی نیاز داریم و باید به یک فهم مشترک ببین صنعت و دانشگاه برسیم.

رحمانی افزود: امسال و سال‌های آتی حداقل یک میلیون نفر به عرصه صنعت پای می‌گذارند که ۷۰ درصد را دانش آموختگان تشکیل می‌دهند. بنابراین باید طرح تاپ را جدی بگیریم و فرصت‌های مطالعاتی در واحدهای صنعتی ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به ورود استادان به بخش صنعت، گفت: ورود استادان به واحدهای صنعتی، کار نوپایی است که به مرور زمان باید فرهنگ سازی شود. واحدهای صنعتی هم واقف شدند که این مسئله به نفع شأن است.

رحمانی اظهار کرد: برخی پیش بینی کرده‌اند که رشد اقتصادی ایران منفی می‌شود، در حالی که به جرأت می گویم اگر در تمام رشته‌های دانشگاهی، تولید داخل را افزایش دهیم رشدمان منفی نمی‌شود.

۱۸ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۳۸
تعداد بازدید : ۱,۳۸۴