اخبار

اقدامات کمیسیون ملی یونسکو ایران برای ارتقای سلامت روانی جامعه در مواجه با کووید ۱۹

اقدامات کمیسیون ملی یونسکو ایران برای ارتقای سلامت روانی جامعه در مواجه با کووید ۱۹
کمیسیون ملی یونسکو ایران در واکنش به بیماری همه‌گیر کرونا و کمک به ارتقای سلامت روانی جامعه، با برنامه‌ریزی فعالیت‌هایی در حوزه‌های فرهنگی، اطلاعات و ارتباطات و آموزشی انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف به نقل از کمیسیون ملی یونسکو ایران، فعالیت‌های کمیسیون ملی یونسکو ایران در واکنش به بیماری همه گیر COVID-19 به ارتقاء سلامت روانی جامعه کمک می کند. این فعالیت ها در حوزه های فرهنگی، اطلاعات و ارتباطات و آموزشی انجام می شوند که سازمان جهانی یونسکو گزارش این اقدامات را در وب‌سایت خود منتشر کرده است.

بخشی از فعالیت هایی که تاکنون توسط کمیسیون انجام شده، به شرح زیر است؛

باشگاه های یونسکوی ایران در خط مقدم مبارزه با کرونا

هفت باشگاه یونسکوی ایران در تلاشند تا یاری رسان ملت و جامعه پزشکی در نبرد همگانی علیه COVID-19 باشند. در این تلاش، با ادای احترام به درگذشتگان سانحه هواپیمایی اوکراینی و تحت عنوان جنبش "آرش و پونه"، باشگاه مهارت و مشارکت های اجتماعی ایران آباد، در فعالیت های اجتماعی همچون تولید لباس های بهداشتی (برای جراحان، پرستاران و پزشکان)، ماسک و همچنین مواد غذایی مشارکت فعال داشته است.

از عوامل موفقیت آمیز این پروژه بکارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اقدامات اضطراری اجتماعی از طریق تهیه زنجیره عرضه و تقاضا و توزیع مبتنی بر فناوری اطلاعات و مشارکت بخش خصوصی است. تا به امروز حدود ۱۹۰۰ میلیون ماسک تولید شده است. بودجه کلیه فعالیت های فوق الذکر از طریق کمک های عمومی داوطلبانه تامین شده است.

از دیگر اقدامات باشگاه مهارت و مشارکت های اجتماعی ایران آباد می توان به اعزام داوطلبان به بیمارستان ها، ضد عفونی کردن فضاهای عمومی، تهیه و توزیع لباس های محافظ و توزیع بسته های غذایی در بین نیازمندان و قربانیان ویروس اشاره کرد که به طور داوطلبانه انجام شده است.

از همه مهم تر، این باشگاه در تلاش برای ترویج فرهنگ مشارکت عمومی و کار داوطلبانه و در راستای حمایت از کودکان کار، زنان سرپرست خانوار، نیازمندان و بنگاه های اقتصادی متضرر از کرونا، جنبش "همه بر علیه کرونا" را معرفی کرده است.

این باشگاه علاوه بر موارد فوق، فعالیت های ذیل را به منظور افزایش آگاهی عمومی انجام داده است:

۱. ایجاد یک مرکز تماس با بیش از ۲۰۰ داوطلب فعال برای پاسخ به سؤالات عمومی درباره COVID-19 و تسهیل فعالیت های غربالگری بیماری.

۲. ایجاد یک پلتفرم غربالگری آنلاین با همکاری مرکز بهداشت و درمان شمال تهران با کمک ۲۰ داوطلب؛

۳. تهیه، انتشار و توزیع بیش از ۸۰ محتوای آموزشی (پوستر، اینفوگرافی، فیلم و عکس) توسط یک گروه ۸ نفره

لازم به ذکر است که بودجه کلیه فعالیت های فوق الذکر از طریق کمک های عمومی داوطلبانه تامین شده است.

نمایشگاه طراحی گرافیکی

کمیسیون ملی یونسکو- ایران در واکنش به اپیدمی خاموش بیماری روانی که در نتیجه بیماری همه گیر covid-19 ایجاد شده و در قدردانی از تلاش های فداکارانه جامعه پزشکی در مبارزه با ویروس کرونا، جشنواره هنری طراحی گرافیکی (به صورت مجازی) را برپا کرد. در این نمایشگاه مجازی، پوسترها، هشدارها و توصیه های اینفوگرافیکی و اقدامات پیشگیرانه مهم در قالب هنر به نمایش درآمد.

با توجه به نقش مهمی که جامعه پزشکی این روزها در سراسر جهان ایفا می کند، پیشنهاد می شود که این رویداد در سطح منطقه ای و یا بین المللی نیز برگزار شود. همکاری کمیسیون های ملی در این زمینه می تواند بسیار موثر باشد.

اقدامات شهرهای خلاق ایران در مواجهه با COVID-19

چهار شهر خلاق ایرانی -رشت، اصفهان، بندرعباس و سنندج- با بهره گیری از قدرت موسیقی برای تقویت روحیه جامعه، با همکاری کمیسیون ملی ایران یونسکو و تحت نظارت این سازمان اقدام به برگزاری کنسرت های ۴ دقیقه ای مجازی کردند. این کنسرت های مجازی توسط آهنگسازان مشهور برای عموم مردم اجرا می شود. نحوه برگزاری این برنامه به این صورت است که اجراها در خانه ضبط می شوند و سپس برای پخش عمومی در رسانه های اجتماعی و صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی، به این سازمان ارسال می شوند.

این فعالیت تحت عنوان شعار جهانی: "در خانه بمان" انجام می شود.

به‌کارگیری ادبیات برای کمک به جامعه در دوران COVID-19

همچنین اساتید ادبیات به طور زنده و به مدت یک ساعت، آثار ادبیات و شعرهای ایرانی را در خانه می خوانند و این اجراها روزانه به صورت Live در اینستاگرام کمیسیون ملی برای عموم منتشر شود.

در این برنامه، خوانندگان مشهور ایرانی ترانه های روح انگیز را در خانه اجرا می کنند و این اجراها توسط کمیسیون ملی در رسانه های اجتماعی برای استفاده عموم منتشر می شود.

گفت و گو های زنده

کمیسیون ملی یونسکو متعهد شده است که جلسات بحث و گفتگو با موضوع "دنیای ما پس از کرونا" را به صورت زنده برگزار کند، در این جلسات دانشمندان حوزه های مختلف علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی پیرامون دیدگاه های خود در مورد جهان پس از کرونا صحبت می کنند. این برنامه به صورت زنده و یک روز در میان در صفحه اینستاگرام کمیسیون ملی یونسکو اجرا می شود.

کمیسیون برای آینده نیز برنامه هایی در دست اجرا دارد.

برای دسترسی به لینک این گزارش در وبسایت سازمان جهانی یونسکو به لینک زیر مراجعه کنید:

این گزارش همزمان در صفحه انگلیسی وبسایت کمیسیون ملی یونسکو به آدرس زیر قابل دسترسی است : http://www.unesco.org/new/en

۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۷۳۶