اخبار

دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد:

ثبت بیش از ۶۶ هزار سند علمی در جهان از سوی محققان ایرانی در سال ۲۰۲۰

ثبت بیش از ۶۶ هزار سند علمی در جهان از سوی محققان ایرانی در سال ۲۰۲۰
دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به فراز و فرودهای آموزش عالی در مسیر دستیابی به دانش گفت: یکی از نتایج دستاوردهای علمی کشورمان بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۶۶ هزار سند علمی از سوی محققان ایرانی در دنیا به ثبت رسیده است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر غلامحسین رحیمی در جلسه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که در دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شد، اظهار داشت: ایران توانسته است در ۳۰ سال گذشته خود راه علمی چندین قرن را طی کند و محققان و استادان دانشگاه‌های ایران توانسته اند با تحقیقات خود رتبه علمی کشور را در موضوعات مختلف علمی ارتقا دهند.

وی افزود: این فعالیت عظیم علمی نشان دهنده این واقعیت است که برخی از استادان دانشگاه‌های کشور در لبه دانش در حال فعالیت علمی هستند و بر همین اساس می‌توان ادعا کرد که آنها نیروی علمی بین المللی هستند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: دنیا در حال پیشرفت است و اگر نتوانیم پا به پای جهان پیشرفت کنیم در آینده وارد کننده محصولات آنها خواهیم بود و بر همین اساس نیاز به تحقیق و آینده نگری در موضوعات علمی و صنایع کشور باید شکل بگیرد.

دکتر رحیمی افزود: در حال حاضر ۴۶ پارک علم و فناوری در کشور ایجاد شده که میزبان یک‌هزار و ۷۰۰ شرکت فناور و دانش بنیان کشور است و بسیاری از این شرکت‌ها توانسته‌اند در لبه علم و توسعه، فعالیت علمی خود را ادامه دهند و موجب کسب افتخار برای کشور هستند.

وی ادامه داد: مراکز شتاب‌دهنده در رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان تاثیر به سزایی دارند زیرا آنها به دنبال ایده‌های جدید هستند و با حمایت فنی و مالی این مراکز، ایده ها رشد پیدا می‌کنند و به بازار عرضه می‌شوند به همین دلیل باید شتاب دهنده‌ها مورد توجه و حمایت جدّی قرار گیرند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: اکنون در تمام شهرستان‌های کشور یک مرکز رشد و توسعه شتاب دهنده وجود دارد که با ارتقای این مراکز رشد، امکان ایجاد پردیس‌های علم و فناوری و سپس ارتقای آن تا سطح یک پارک علم و فناوری وجود دارد.

دکتر رحیمی تصریح کرد: از ۲ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده در سال گذشته در قالب قراردادهای دانشگاهی با صنایع بیش از ۹۰ درصد آن محقق شده است و مجلس شورای اسلامی هم مصوبات خوبی برای پیوند زدن صنعت و دانشگاه در دست دارد که باید بتوان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

وی افزود: معادن کشور می‌توانند ۱۰ درصد از مالیات‌های خود را از طریق عقد قرارداد بر روی موضوعات مرتبط با علوم و فنون مرتبط با حوزه معدن به دانشگاه‌ها اختصاص دهند که در سال گذشته این رقم ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به طرح آمایش ساماندهی آموزش عالی با هدف مأموریت محور کردن دانشگاه‌ها بر اساس مزیت منطقه‌ای و پشتیبانی از تمامی مراکز علمی و آموزشی در راستای افزایش کیفیت آموزشی گفت: توزیع متعادلی از نظر آموزش عالی در خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها شکل گرفته که بر اساس این طرح، توسعه دانشگاه هنر در نیشابور به صورت جدی در حال پیگیری است.

دکتر رحیمی افزود: زیر ساخت های توسعه، فناوری و تحقیق در دانشگاه فردوسی مشهد وجود دارد که در میان ۱۲۰ دانشگاه دولتی، این دانشگاه جزو رتبه های برتر است و از سوی دیگر این دانشگاه توانسته است با جذب بیش از ۲ هزار دانشجوی خارجی رتبه نخست جذب دانشجویان خارجی را در کشور به خود اختصاص دهد.

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۱۱:۰۹
تعداد بازدید : ۴۳۷