اخبار

مدیر کل یونسکو در پیامی به سومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور:

دانشگاه جندی شاپور نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است

دانشگاه جندی شاپور نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است
اودره ازوله مدیر کل یونسکو در پیامی به مناسبت یک‌هزار و هفتصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه جندی شاپور گفت: دانشگاه جندی شاپور نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه، متن پیام مدیر کل یونسکو به شرح زیر است:

در سطر اول اساسنامه یونسکو آمده است: "از آنجا که جنگ در اذهان انسان ها آغاز می شود، دفاع از صلح نیز باید در اذهان انسان ها ساخته شود." این اصل اساسی، همان شعاری است که ۱۷۵۰ سال پیش، در ورودی دانشگاه جندی شاپور در ایران حک شده بود: "علم و دانش، فضیلت و خرد، از زور و شمشیر مهم ترند».

از زمان تاسیس، این دانشگاه، پایتخت فکری امپراتوری ساسانی، مرکز اصلی تولید دانش و مجمعی جهانی برای تولید علم بوده است. این آرمانی است که ما امروزه آن را جشن می گیریم.

در واقع، این دانشگاه نقشی اساسی در برتری تاریخی ایران در علم داشته است. در دوران باستان، ایران مرکز دستاوردهای علمی و محل انتقال دانش از چین و هند در شرق به یونان و روم در غرب امروز بوده است، با توجه به این میراث، ایران یکی از شرکای اصلی یونسکو در دانش و علم است. این کشور میزبان ۸ مرکز درجه II و ۱۱ کرسی یونسکو در حوزه علمی است. این کشور همچنین میزبان ۱۳ ذخیره گاه زیست کره است - یکی از بالاترین تعداد در میان کشورهای عضو.

بخش مهمی از نقش یونسکو همان سنت بزرگ ترویج صلح و رفاه از طریق علم، دانش و فرهنگ است. این سنت در جامعه بین‌المللی امروز که با چالش‌های جدیدی چون تغییرات اقلیمی، نابودی تنوع زیستی، اختلالات فناوری و گسترش نابرابری‌ها روبرو است، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مواجه با این چالش ها نیازمند کمک محققان، دانشگاهیان، مخترعان یا همان جمهوری جهانی دانش است که امروز آن را جشن می گیریم را می‌طلبد.

بیماری همه گیر COVID-19 موجب افزایش این چالش ها شده است. بشریت باید دست به انتخاب بزند – و ما باید با تعیین ارزش‌هایی که می‌خواهیم راهنمای ما باشند و انتخاب اینکه در چه جهانی می خواهیم زندگی کنیم- بر اختلافات خود غلبه کنیم.

ما در یونسکو مدت‌هاست که به توانایی علم ایمان داریم، به شرطی که علم در چارچوبی اخلاقی و انسانی پیشرفت کند. از آنجایی که ما با دوره جدید عدم اطمینان روبه‌رو هستیم، یادآوری آرمان همکاری و همبستگی بیش از هر زمان دیگری ضروری است.

جشن سالگرد تاسیس دانشگاه جندی شاپور فرصتی برای گرامیداشت و ترویج میراث علمی است، میراثی که این نهاد با افتخار نمایانگر آن است.

یونسکو آماده است تا از جمهوری اسلامی ایران در تلاش برای ارتقای علم و فناوری، ایجاد دانش و به اشتراک‌گذاری آن حمایت کند. به این ترتیب، ما نه تنها از پیشرفت علمی، بلکه از پیشرفت همه بشریت پشتیبانی خواهیم کرد.

۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ۱۲:۱۸
تعداد بازدید : ۴۹۲