اخبار

ضرورت انجام نیازسنجی کاربردی و منطقه‌ای برای رشته‌های کشاورزی

ضرورت انجام نیازسنجی کاربردی و منطقه‌ای برای رشته‌های کشاورزی
دکتر غلامحسین رحیمی، دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست هیئت رئیسه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری تاکید کرد:باید برای رشته‌های کشاورزی نیازسنجی کاربردی و منطقه‌ای صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، دکتر رحیمی شعرباف در این نشست که با حضور دکتر نوذری رئیس دانشگاه مازندران و دکتر معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران، دکتر نعمت زاده رئیس پژوهشکده ژنتیک و زیست فناوری دانشگاه و دکتر سید جعفر هاشمی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان مازندرانبرگزار شد، به نقد و بررسی وضعیت دانشگاه های تخصصی کشاورزی کشور پرداخت و گفت: عدم استقبال از رشته های کشاورزی در مقطع کارشناسی در سال های آتی در تحصیلات تکمیلی هم اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه معضل پیش رو نیازمند بازنگری در طرح آمایش است اظهار داشت: باید برای رشته‌های کشاورزی نیازسنجی کاربردی و منطقه‌ای صورت گیرد.

دکتر رحیمی با بیان اینکه فعالیت های تحقیقاتی باید اثر بخشی خود را در سطح جامعه نشان دهند و زمینه ساز بی نیازی کشور گردند از فعالیت پژوهشگران دانشگاه در ثبت ارقام برنج و تولید بذور گواهی شده تقدیر و تشکر نمود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری از نظر تحقیق و پژوهش در جایگاه خوبی قرار دارد افزود: انتظار می رود با اجرای طرح های تحقیقاتی کاربردی بیشتر و قرارداد با بخش های خصوصی و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی و تولید بذور گواهی شده سطح درآمد های دانشگاه افزایش یابد.

دکتر تیموری رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز در این نشست با اشاره به قدمت ۴۷ ساله دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با داشتن بیش از ۳۰۰۰ دانشجو و ۱۴۱ عضو هیات علمی در انجام مأموریت اصلی و پاسخ‌گویی به نیازهای آموزشی، علمی، پژوهشی و فناورانه با ارایه راه حل‌ هایی برای مسایل حال و آینده جامعه و صنعت در عرصه‌های منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی گام بر می دارد.

وی به قرارگیری دانشگاه در لیست ۲۲ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها یا یورَپ از میان ۲۵۰۰ دانشگاه برتر جهان اشاره نمود و عنوان کرد: مقالات چاپ شده در مجلات معتبر در سال ۱۳۹۹ بیش از ۷۴۰ مقاله می باشد.

دکتر تیموری با بیان اینکه در سال ۹۹ طرح‌های تحقیقاتی انجام شده درون دانشگاه ۵۶ و برون دانشگاهی ۱۶ طرح بود، اظهار داشت: تهیه سند توسعه آب استان مازندران و تهیه سند توسعه بخش کشاورزی استان مازندران و همچنین بررسی و ارزیابی مسائل و مدیریت آب و ارائه راهکارهای ارتقا و بهبود در استان مازندران از پروژه‌های سفارشی دانشگاه بوده است.

وی به توجه در اولویت بخشی به آموزش کشاورزی با ساماندهی نظام پذیرش دانشجو به ویژه برای رشته های کشاورزی و منابع طبیعی با نگاه حمایتی به جای پذیرش دانشجو بدون آزمون اشاره نمود و اظهار داشت: باید برنامه ریزی برای پرورش نیروی بهره بردار به عنوان کشاورز آینده به جای مروج، محقق، متخصص و مدرس صورت بگیرد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری با بیان اینکه دانشگاه نیاز به حمایت برای احداث زیر ساخت های اولیه مانند مزارع و کارگاه های نیمه صنعتی مورد نیاز و رفع محدودیت های موجود در آموزش های عملی، مهارتی به منظور افزایش توان اشتغال پذیری دانشجویان دارد، افزود: باید تلاش و حمایت ویژه ای در رفع ضعف ها و موانع موجود و ترویج یافته های علمی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی صورت گیرد.

۱ خرداد ۱۴۰۰ ۱۱:۱۹
تعداد بازدید : ۶۳۹