اخبار

دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم:

نظام علمی طی چند دهه اخیر موفق‌ترین بخش کشور بود

نظام علمی طی چند دهه اخیر موفق‌ترین بخش کشور بود
دبیرکل شورای عالی عتف و معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تخقیقات و فناوری با بیان اینکه جریان آموزش عالی افتخار‌آمیز بوده، گفت: نظام علمی، در طول چند دهه اخیر موفق‌ترین بخش کشور بوده است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، به نقل از ایرنا دکتر غلامحسین رحیمی در جلسه شورای مدیریت آموزش عالی در جمع روسای دانشگاه‌های استان گیلان در رشت با اشاره به افتخارات ملی آموزش عالی اظهار داشت: خیلی ها توجه ندارند که آموزش عالی و دانشگاه ها اثربخشی گسترده در کشور و در سطح بین المللی داشته اند.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه های کشور در این مدت به ویژه ۱۵ سال اخیر به تدریج و تقریباً به صورت شتابنده در حوزه فناوری ورود کرده اند و دستاوردهای بزرگی نیز در بخش های متفاوت علمی از جمله حوزه دانش بنیان و علوم پایه داشته اند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تشکیل مراکز کارآفرینی، رشد پردیس های علمی و فناوری، حمایت از تشکیل شرکت های برخواسته از متن دانشگاه ها و تاسیس آزمایشگاه های مرکزی از جمله اقداماتی است که به توسعه نظام علمی اثر گذار بود.

دکتر رحیمی در ادامه با اشاره به تنوع مراکز آموزش عالی در کشور، اضافه کرد: تنوع دانشگاه‌ها از جمله پیام نور، علمی و کاربردی، غیردولتی و غیرانتفاعی نشان می‌دهد که طیفی از آموزش عالی متناسب با نیاز فراهم شده ضمن اینکه همه دانشگاه ها در توسعه و ترویج علمی کشور اثربخش و نقش آفرین بودند.

وی ادامه داد: البته در توسعه کمی آموزش عالی در برهه ای غیرمتوازن عمل شد و بی رویه توسعه یافت که بخشی از آن ریشه در برخی رقابت هایی دارد که نباید اتفاق می افتاد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه زیرساخت های توسعه علمی و فناوری در گیلان هر سال نسبت به سال های گذشته باید توسعه بیشتری داشته باشد، گفت: هر شهرستان باید مراکز نوآوری و یک مرکز رشد داشته باشد.

گفتنی است؛ سالن تحقیقاتی و آموزشی دانشکده کشاورزی دانشگاه گیلان و طرح احداث ساختمان آزمایشگاه مهندسی رودخانه مربوط به پژوهشکده حوضه آبی خزر این دانشگاه امروز با حضور معاون وزیر علوم به بهره برداری رسید.

۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ۱۳:۴۸
تعداد بازدید : ۴۸۴