اخبار

معاون پژوهشی وزارت علوم تأکید کرد:

لزوم ایجاد مراکز مواریث پژوهی در دانشگاه‌ها

لزوم ایجاد مراکز مواریث پژوهی در دانشگاه‌ها
معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر لزوم ایجاد مراکز مواریث پژوهی در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: کشور ما دارای سابقه علمی درخشانی است لذا هر دانشگاه با توجه به آنکه در کدام شهر پدید آمده باید دارای مرکزی شود که روی آثار مواریث خود کار کند و آن را به زبان علمی جدید بیان کند تا بتوانیم پیوند عمیق علمی با ریشه های خود بیابیم.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر رحیمی در اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و پارک های علم و فناوری که با محوریت «تبیین برنامه های هفته پژوهش و فناوری ۱۴۰۰» در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، به ایجاد معاونت فناوری در این وزارتخانه اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور باید در چند سال آینده اهتمام ویژه ای به مقوله فناوری داشته باشند.

وی با بیان اینکه مقالات چاپ شده در داخل و خارج مهم ترین رکن افتخارآفرینی برای جمهوری اسلامی ایران بوده است، افزود: در سال ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ هزار سند علمی در سطح بین المللی و همچنین نزدیک به همین تعداد نیز در مجلات داخلی به چاپ رسیده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم تصریح کرد: ۸۰ تا ۸۵ هزار عضو هیئت علمی با میانگین ۱.۷ در سال ۱۳۹۹ مقاله به چاپ رسانده اند، که این امر نشان دهنده حیات پربار تحقیقاتی است که در نهادهای علمی وجود دارد.

وی افزود: هیچ گرایش علمی وجود ندارد که خودش را از معرض قرار دادن چاپ مقالات در پایگاه های بین المللی مبرا بداند. در کشورمان تحقیقات اصیل و نابی انجام می شود که حرف های جدیدی برای دنیا دارد.

دکتر رحیمی در ادامه سخنان خود به گسترش مقالات مشترک با پژوهشگران خارجی و همچنین بین المللی سازی تحقیقات اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه ها و سیاست های اجرایی بین المللی سازی مجلات چاپ داخل است. اعتبارات خوبی برای آاین امر وجود دارد تا مجلات بین المللی شده و بویژه مجلاتی که در اسکوپوس و سایر پایگاه های معتبر نمایه شده اند تقویت کنیم تا سالیانه ۵درصد به مجلات بین المللی شده اضافه شود.

وی در خصوص تحقیقات تقاضامحور خاطرنشان کرد: در این زمینه افراط و تفریط نباید صورت گیرد. استاد دانشگاه، صنعتگر و مدیر عامل شرکت نیست. اساتید باید کمک به تشکیل شرکت های دانش بنیان کنند؛ نمی شود هم استاد برجسته بود و هم مدیر عامل یک شرکت رو به رشد.

معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: هم اکنون دورانی است که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها باید کمک به پدید آمدن شرکت های دانش بنیان کنند.

وی عنوان کرد: تحقیقات معطوف به کاربرد باید ملاک ارزیابی عملکرد اساتید باشد. از هر ۴ تحقیق که توسط استادان انجام می شود، یک تحقیق در راستای علم برای گسترش مرزهای دانش، ۲تحقیق معطوف به کاربرد و یک تحقیق نیز مبتنی بر قرارداد می باشد. این تحقیقات هسته اصلی تحقیقات دانشگاه ها و پژوهشگاه ها است.

دکتر رحیمی افزود: خدمات فناورانه و تخصصی و علمی که دانشگاه ها به بیرون می دهند نیز باید مولفه اصلی باشد.

به گفته وی دانشگاه های بزرگ باید دارای پارک های علم و فناوری وابسته و یک یا چند مرکز رشد واحدهای فناور و بویژه تخصصی باشند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم خاطرنشان کرد: دانشگاه های بزرگ کشور همچنین این پتانسیل را دارند که بتوانند به عنوان هسته علم و فناوری اهتمام ورزند.

وی افزود: باید به سمت آن برویم که شرکت ها یا سازمان های سرمایه گذار وابسته به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها ایجاد شود تا به موازات بدنه علمی، پژوهشی و فناوری بتوانند در حوزه اقتصاد نیز فعالیت کنند و منشأ تجاری سازی بسیاری از تحقیقات دانشگاهی باشند.

دکتر رحیمی در ادامه صحبت‌های خود بر لزوم ایجاد مراکز مواریث پژوهی در دانشگاه ها تأکید کرد و گفت: کشور ما دارای سابقه علمی درخشانی است لذا هر دانشگاه با توجه به آنکه در کدام شهر پدید آمده باید دارای مرکزی شود که روی آثار مواریث خود کار کند و آن را به زبان علمی جدید بیان کند تا بتوانیم پیوند عمیق علمی با ریشه های خود بیابیم.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: در کنار تولید مقاله باید به تولید کتاب‌های معتبر نیز اهتمام ورزیم.

۱۳ آذر ۱۴۰۰ ۰۸:۲۶
تعداد بازدید : ۳۲۸