اخبار

رییس سازمان انرژی اتمی از نمایشگاه تستا بازدید کرد

رییس سازمان انرژی اتمی از نمایشگاه تستا بازدید کرد
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی (تستا) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران و در جمع خبرنگاران با تقدیر از برگزارکنندگان این نمایشگاه، گفت: ظرفیت انسانی کشور ما و ظرفیت‌ها برای توسعه پژوهش و فناوری گسترده است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، مهندس اسلامی گفت: با همت کارشناسان سازمان انرژی اتمی در سال‌های گذشته پژوهش‌های گسترده‌ای که در این بخش انجام شده به صنعت تبدیل شده است و امروز در دامنه‌های گسترده، فناوری هسته‌ای می‌تواند در اقتصاد و زندگی مردم نقش آفرین باشد.

وی گفت: امروز در حال برنامه‌ریزی گسترده هستیم که مردم بتوانند از فناوری هسته‌ای در حوزه‌های گوناگون بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: به عنوان مثال در بخش کشاورزی، فناوری هسته‌ای می‌تواند در بخش آب، خاک، بذر و نگهداشت به بهبود کیفیت و سلامت محصولات کمک شایانی داشته باشد تا سفره مردم از این فناوری تاثیر پذیرد و محصولات سالمتری به این سفره راه یابد.

وی با بیان اینکه در همه ابعادی که بتوانیم کارکرد‌های فناوری هسته‌ای را عیان کنیم آن را عملیاتی خواهیم کرد افزود: تحقیقات زیادی از ۲۰ تا ۳۰ سال قبل در بخش‌های مختلف شروع شد که در حد تحقیقات و مقیاس کوچک باقی مانده است و امروز سنگ بنای آن را گذاشته‌ایم که این تحقیقات در سطح وسیعی عملیاتی شود و در بخش‌های کاشت بذر و داشت و برداشت و ارتقای بهره‌وری کشاورزی، فرایند‌های پرتو دهی بتواند کمک کند تا آفت پذیری محصولات کشاورزی از بین برود و نرخ ماندگاری محصولات افزایش و ضایعات آن‌ها کاهش یابد.

اسلامی گفت: با استفاده از فناوری هسته‌ای می‌توان محصولات کشاورزی، باغی، دامی و آبزی پروری را به گونه‌ای اصلاح کرد که دچار آفت و ضایعات نشود و بهره وری با نرخ بالا در این بخش انجام شود.

آقای محمد اسلامی در این بازدید، همچنین با مسوولان و فعالان بخش پژوهش گفتگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات این بخش قرار گرفت.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از آمادگی این سازمان برای همکاری با بخش‌های مختلف پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.

۲۵ آذر ۱۴۰۰ ۱۹:۳۱
تعداد بازدید : ۱۲۰