اخبار

یکصدو پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون صنایع، معادن و فناوری اطلاعات و ارتباطات شورای عالی عتف برگزار گردید

یکصدو پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون صنایع، معادن و فناوری اطلاعات و ارتباطات شورای عالی عتف برگزار گردید

یکصدو پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون صنایع، معادن و فناوری اطلاعات و ارتباطات شورای عالی عتف برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی عتف، در یکصدو پنجاه و ششمین جلسه کمیسیون صنایع، معادن و فناوری اطلاعات و ارتباطات شورای عالی عتف «دستورالعمل اجرایی ماده (2) آیین‌نامه اجرایی ماده (5) قانون جهش تولید» مرور و اعضا پیشنهاد خود را در راستای بهبود آن ارائه نمودند. برخی از پیشنهادات ارائه شده به شرح زیر است:

·         برای قضاوت شفاف‌تر، بهتر است میزان پیشین درصدهای مالکیت تعیین شده در جدول یک ارائه شود.

·         دستورالعمل فوق‌الذکر بیشترین کاربرد را برای دانشگاه‌ها دارد و از آنجایی که در تحقیقات نقش پژوهشگاه‌ها با دانشگاه‌ها متفاوت است و چون کار پژوهشی در پژوهشگاه‌ها معمولاً بر عهده کارکنان دارای حقوق از سوی پژوهشگاه‌ها است بهتر است در میزان مالکیت‌ها تجدیدنظر صورت گیرد.

·         در تعریف موسسه به موسسات دارای مجوز از شورای گسترش اشاره شده است؛ درحالی که برخی از موسسات دارای مجوز از مجلس شورای اسلامی هستند.

·         برخی از موسسات مانند موسسه سرم‌سازی رازی علاوه بر نقش تحقیقاتی دارای نقش تولیدی هم هستند که می‌بایست لحاظ گردند.  

در بخش آخر جلسه نیز اولویت‌های پژوهش و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط آقای دکتر رضوی زاده، ریاست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد. اولویت‌های ارائه شده در چندین بخش و ناظر بر فناوری‌های نوین شامل هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، زنجیره بلوکی، رایانش ابری، کوانتوم و متاورس، بومی‌سازی، امنیت سایبری، صنعت فضایی، ارتباطات، اقتصاد دیجیتال، دولت هوشمند و تعاملات بین‌المللی بود.

و مقرر شد پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشنهادات خود را در خصوص اولویت‌های پژوهش و فناوری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پس از جمع‌بندی و مطابقت با اولویت‌های اعلامی شورای عالی عتف در کارگروه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه و تصمیم‌گیری در خصوص آن صورت پذیرد.


۱۲ شهریور ۱۴۰۲ ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۱۰۳